„Len“ údaj v občianskom alebo Ako nemať MHD zadarmo

Autor: Ivan Krištof | 10.7.2017 o 11:56 | Karma článku: 3,40 | Prečítané:  966x

Pred pár týždňami doslova pohla internetom informácia, že v Bratislave v bežný pracovný deň prespáva až 666 264 ľudí. 

Podľa Štatistického úradu má hlavné mesto 417 389 obyvateľov s trvalým pobytom. Rozdiel závratných 248 875 duší a hlavne možných platiteľov daní. Tieto čísla vychádzali z analytiky pohybu SIM-kariet (Market Locator, máj 2017), takže pokojne rátajme s tým, že niekto ich má viac a majú ich aj deti... Ale aj pri odrátaní percenta, ktoré by to zohľadnilo, vôbec nejde o fazuľky.

Koniec-koncov, už staršie odhady hovorili v tejto súvislosti o cca 150-tisíc ľuďoch bez trvalého pobytu. To znamená desiatky tisíc ľudí, ktorí síce využívajú hlavné mesto, jeho cesty, osvetlenie, chcú sa cítiť bezpečne..., no do jeho rozpočtu neprispievajú ani centom z podielových daní. Môžeme diskutovať o tom, koľkí z nich by s radosťou oželeli únavné, nepraktické a provizórne pendlovanie medzi miestom svojho trvalého pobytu (a teda zväčša aj rodinou) a Bratislavou, ak by v hlavnom meste mali možnosť rozumne vyriešiť svoje (ideálne rodinné) bývanie.

Fungujúci model dostupného nájomného bývania si kompetentní mohli už dávno a poriadne naštudovať v ktorejkoľvek z okolitých (alebo aj vzdialenejších) ekonomicky vyspelých krajín. Že už o tom niečo počuli, dokazuje aj zbežné prelistovanie Koncepcie štátnej bytovej politiky do roku 2020. Okrem iného sa v nej píše aj o “…inšpirácii príkladmi realizovanými v zahraničí, kde funguje zosúladenie záujmov súkromných investorov a verejného sektora pri zabezpečovaní bývania. Model vhodne kombinuje zdroje súkromného investora a verejného partnera, čím sa zefektívňuje proces financovania nájomného sektora…”

Dá sa predpokladať, že ak by sa k dostupnému nájomnému bývaniu pridala ešte aj možnosť prehlásenia trvalého pobytu bez zbytočných byrokratických nezmyslov a hlavne chuť to urobiť, rozpočet hlavného mesta by bol úplne iným čítaním. Pamätáte si na fantazírovanie rôznych kandidátov na rôzne funkcie o bezplatnej MHD v Bratislave? Ktosi vyrátal, že peniaze, o ktoré dnes mesto prichádza práve kvôli tisíckam cezpoľných, by naozaj mohli s prehľadom pokryť napríklad aj to bezplatné cestovanie všetkých Bratislavčanov.

Mimochodom, prehlasovanie trvalého pobytu – zamyslel sa už niekedy niekto z radných pánov nad tým, prečo to ľudia nerobia? Aní tí, ktorí v Bratislave žijú roky a často tu majú už aj rodiny? Ako im to vysvetliť a motivovať ich? Nie, podenkový pokus s Bratislavskou mestskou kartou k týmto nástrojom nerátam a vyzerá to tak, že ani zamýšľaná parkovacia politika nebude tým zázračným riešením. Ak by to niekoho zaujímalo, stačí sa začítať do diskusií pod článkami o vyššie spomínanom  prieskume. Veľmi zjednodušene – „...na čo by som to robil, čo z toho mám, je to len údaj v občianskom, nič sa tým nemení...“ Potrebujú kompetentní ešte podrobnejší návod?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Zálohovanie PET fliaš je bližšie. Na aké prekážky naráža?

Zálohovaním sa vyzbiera 90 percent fliaš.

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: Slovensko vo finále MS vo futbale? Nie je to utópia

Slovenský futbal môže siahať na vrchol.

KOMENTÁR ONDREJA PODSTUPKU

Pomôžme ministrovi spraviť drahé a bolestivé rozhodnutie

Zálohovanie PET fliaš je dobrý a bolestivý nápad.


Už ste čítali?