Vieme skĺbiť súkromný kapitál a verejný záujem?

Autor: Ivan Krištof | 17.7.2017 o 15:37 | Karma článku: 10,10 | Prečítané:  8447x

Pomerne pravidelne kolujú po internete vtipy, ktorých pointa stojí na tom, že v kritickej situácii (ako napr. onen ohlasovaný „koniec sveta“ v roku 2012) máme vlastne úžasné šťastie, lebo veď na Slovensku sme tak 20 rokov pozadu.

Nemám ich rád, ale priviedli ma k otázke – čo keby sme si z toho radšej urobili (aj keď možno relatívnu) výhodu? Skúsme namiesto nekonečného objavovania teplej vody otvoriť oči, poučiť sa zo snaženia a chýb tých, ktorých nielen nedobiehame, ale sa im už desaťročia dívame na chrbát, a začnime naozaj efektívne riešiť problémy.

Môžeme smelo povedať, že v Bratislave dnes de facto neexistuje dostupné nájomné bývanie. Samospráva síce disponuje zhruba tisíckou bytov, no tie sú všetkými stranami vnímané skôr ako krajné riešenie sociálnej núdze. A ešte existujú poradovníky, v ktorých pokojne môžete stráviť aj celý svoj produktívny život a nedočkať sa ničoho. No aj to vlastne až potom, ako splníte kritériá, ktoré absolútne neodrážajú dnešnú realitu, ako napríklad trvalý pobyt v Bratislave či veľmi nízky príjem.

Nikto sa tu v skutočnosti nezaoberá problémom, ktorý už dnes ide krížom všetkými generáciami – či už sú to študenti, mladé rodiny, ľudia v produktívnom veku, ktorí hľadajú prácu alebo aj osamelí seniori, ktorých bude mimochodom stále viac. Akoby nikoho nezaujímala generácia Y (nehovoriac o tých ďalších), ktorá nám vo všetkých oblastiach ukazuje, že rozmýšľa, žije a chce žiť úplne inak, ako ich rodičia či nebodaj starí rodičia. Títo mladí ľudia nepotrebujú vlastniť. Chcú investovať predovšetkým do zážitkov a nie do vecí. Nechcú záväzky, ktoré im berú slobodu vyberať si a spoznávať to, čo práve chcú a tam, kde sa im to páči. A to sa ešte nebavíme o tom, ako sa postupne sťažuje prístup k hypotékam a ako sa mení trh s nehnuteľnosťami. Alebo o tom, ako veľa naše hlavné mesto stráca tým, že ho využíva zhruba 150-tisíc ľudí, ktorí tu síce žijú, ale nemajú trvalý pobyt... A takto by sme mohli pokračovať.

Žiaľ, ako to už býva, systém na tieto faktory nereaguje. Problém je pritom pomerne jasne pomenovaný a už roky popisovaný v mnohých koncepciách, čo vedie k podstate riešenia. Skúsenosti zo zahraničia ukazujú, že je ním práve skľbenie potrieb a záujmov všetkých zainteresovaných, teda občanov, podnikateľov a samosprávy resp. štátnej správy. Alebo ešte presnejšie – spojenie súkromného kapitálu a verejného záujmu tak, aby to prekonalo doterajšie stereotypy a zbytočné prekážky, a to všetko v záujme a na prospech nás, daňových poplatníkov. Je to naozaj až také sci-fi?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Nezabudnite, komunisti už raz na Slovensku prevrat urobili

Situácia v tých kritických dňoch bola trochu iná, než v českých krajinách.

DOMOV

Gajdoš podľa švédskej firmy klamal o ponuke na stíhačky

Ministerstvo obrany sa voči tvrdeniam firmy Saab ohradilo.

Dnes píše Jaroslav Rumpli

Zákaz smrti do preambuly

Smrť je hnusoba. Okrem iného spôsobuje, že nahonobené majetky akosi nie je možné užívať si donekonečna.


Už ste čítali?