Vieme skĺbiť súkromný kapitál a verejný záujem?

Autor: Ivan Krištof | 17.7.2017 o 15:37 | Karma článku: 10,10 | Prečítané:  8439x

Pomerne pravidelne kolujú po internete vtipy, ktorých pointa stojí na tom, že v kritickej situácii (ako napr. onen ohlasovaný „koniec sveta“ v roku 2012) máme vlastne úžasné šťastie, lebo veď na Slovensku sme tak 20 rokov pozadu.

Nemám ich rád, ale priviedli ma k otázke – čo keby sme si z toho radšej urobili (aj keď možno relatívnu) výhodu? Skúsme namiesto nekonečného objavovania teplej vody otvoriť oči, poučiť sa zo snaženia a chýb tých, ktorých nielen nedobiehame, ale sa im už desaťročia dívame na chrbát, a začnime naozaj efektívne riešiť problémy.

Môžeme smelo povedať, že v Bratislave dnes de facto neexistuje dostupné nájomné bývanie. Samospráva síce disponuje zhruba tisíckou bytov, no tie sú všetkými stranami vnímané skôr ako krajné riešenie sociálnej núdze. A ešte existujú poradovníky, v ktorých pokojne môžete stráviť aj celý svoj produktívny život a nedočkať sa ničoho. No aj to vlastne až potom, ako splníte kritériá, ktoré absolútne neodrážajú dnešnú realitu, ako napríklad trvalý pobyt v Bratislave či veľmi nízky príjem.

Nikto sa tu v skutočnosti nezaoberá problémom, ktorý už dnes ide krížom všetkými generáciami – či už sú to študenti, mladé rodiny, ľudia v produktívnom veku, ktorí hľadajú prácu alebo aj osamelí seniori, ktorých bude mimochodom stále viac. Akoby nikoho nezaujímala generácia Y (nehovoriac o tých ďalších), ktorá nám vo všetkých oblastiach ukazuje, že rozmýšľa, žije a chce žiť úplne inak, ako ich rodičia či nebodaj starí rodičia. Títo mladí ľudia nepotrebujú vlastniť. Chcú investovať predovšetkým do zážitkov a nie do vecí. Nechcú záväzky, ktoré im berú slobodu vyberať si a spoznávať to, čo práve chcú a tam, kde sa im to páči. A to sa ešte nebavíme o tom, ako sa postupne sťažuje prístup k hypotékam a ako sa mení trh s nehnuteľnosťami. Alebo o tom, ako veľa naše hlavné mesto stráca tým, že ho využíva zhruba 150-tisíc ľudí, ktorí tu síce žijú, ale nemajú trvalý pobyt... A takto by sme mohli pokračovať.

Žiaľ, ako to už býva, systém na tieto faktory nereaguje. Problém je pritom pomerne jasne pomenovaný a už roky popisovaný v mnohých koncepciách, čo vedie k podstate riešenia. Skúsenosti zo zahraničia ukazujú, že je ním práve skľbenie potrieb a záujmov všetkých zainteresovaných, teda občanov, podnikateľov a samosprávy resp. štátnej správy. Alebo ešte presnejšie – spojenie súkromného kapitálu a verejného záujmu tak, aby to prekonalo doterajšie stereotypy a zbytočné prekážky, a to všetko v záujme a na prospech nás, daňových poplatníkov. Je to naozaj až také sci-fi?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Whisky: Najväčšie peklo bola Severná Kórea. Takú izoláciu si nevieme predstaviť

Spevák Slobodnej Európy precestoval svet. Cez to hodnotí aj Slovensko.

DOMOV

Pri Badíne sa zrazil autobus s nákladiakom, neprežili dvaja ľudia

Na mieste zasahovalo takmer 20 hasičov.

ŠPORT

Hokejová eufória. V Trenčíne čakali na lístky už od polnoci

O rozhodujúci zápas finále hokejovej ligy je enormný záujem.


Už ste čítali?